Поради Петра Порошенка стосовно того, на чому має зосередитись Зеленський під час свого першого особистого контакту з президентом Байденом

На запрошення Президента США Джозефа Байдена відбудеться довгоочікуваний візит Президента України до Сполучених Штатів.З власного досвіду знаю вагу і значення Вашингтону для становлення незалежної, демократичної та сильної України.

Тому не можу не вболівати за успіх і результативність українсько-американського саміту.Тому і сам особисто використовував свої американські контакти та активно долучався до просування українських інтересів для досягнення змістовних результатів зустрічі двох президентів у Білому домі. Отже, на чому ж має зосередитись Зеленський під час свого першого особистого контакту з президентом Байденом?

Встановити добрі особисті відносини довіри з главою Білого дому. Як мінімум, на тому рівні, яка існувала за моєї каденції.

Підтвердити рішучу налаштованість України на поглиблення стратегічного партнерства та союзництва зі Сполученими Штатами і нарешті запустити механізми Комісії стратегічного партнерства. Всі ідеї та ініціативи вже були закладені за часів віце-президентства Байдена. Йдеться про важливі складові зміцнення стійкості України у відсічі російському агресору через і укладення безпекової угоди, і координацію зусиль з просування на шляху до членства в НАТО, і розширення спектру оборонних летальних озброєнь, і військово-технічну кооперацію.

Переконати американських можновладців та великий бізнес у щирості та ефективності Банкової у впровадженні демократичних та соціально-економічних реформ в Україні і, в першу чергу, у боротьбі з корупцією. Те, що дійсно важливо для серйозного іноземного бізнесу, — це не «няні» чи усні квазі-гарантії Банкової, а насамперед верховенство права із забезпеченням незалежності правосуддя, правоохоронних та антикорупційних органів, банківського сектору в Україні. Інвесторів не переконаєш вкладати сотні мільярдів в Україну, допоки кишенькові суди, здається, більше керуються не волею Феміди, а духом та забаганками Банкової, а правоохоронці ганяються за опозицією і лицемірно покривають злочинців. Зеленському варто було б поставити крапку та роз’яснити свою позицію щодо екс-власника Приват-банку Коломойського, який перебуває під санкціями США, покриття зрадників у справі «вагнерівців», особистих мотивів у інструменталізації судової системи для переслідування демократичної опозиції.Саме через реальні реформи та справжнє незалежне правосуддя пролягає шлях до реалізації так званого американського «плану Маршалла-Байдена» щодо України, який я запропонував новообраному президентові Байдену під час перших контактів з його командою на початку року. Сподіваюсь, що Зеленський розвине цю ініціативу під час свого візиту до Білого дому.

Вкрай нагальним було б зафіксувати важливе місце України в системі стратегічних енергетичних пріоритетів США, одним з елементів якої має стати спільна протидія «Північному потоку-2». І, безперечно, з Вашингтона Зеленський має привезти орієнтовні терміни візиту в Україну Президента США Джозефа Байдена, що стане підтвердженням успішності зустрічі. Крім відвідання Білого дому, є кілька важливих локацій в США, до яких Володимир Зеленський мав би завітати, якщо йдеться про серйозний, змістовний, а не піар-візит. Насамперед, йдеться про штаб-квартиру МВФ, де Президент України має провести переговори з Виконавчим директором Фонду Крісталіною Георгієвою. І не менш важливий та символічний напрямок — штаб-квартира ООН у Нью-Йорку, де Зеленський мав би презентувати наробки Кримської платформи та залучити ООНівський компонент до міжнародних зусиль з деокупації Криму.

Наступні дні будемо уважно стежити та вболівати за дипломатичні успіхи Глави держави на американському напрямі. Бо міцне українсько-американське стратегічне партнерство — це про Україну, про нашу незалежність, демократію, безпеку, мир та добробут.

Відповідальність за здоровий дух у цьому партнерстві сьогодні лежить повністю на президентові Зеленському. Як ніколи, спільно з Вашингтоном ми потребуємо історію успіху. І нині маємо всі умови, аби це сталося.